Nadnotecki Instytut UAM w Pile był organizatorem Nocy Sów. To ogólnopolskie wydarzenie edukacyjne, organizowane przez stowarzyszenie Ptaki Polskie, poświęcone sowom. Miniona noc była pierwszą w historii kiedy spotkanie zorganizowano również w Pile. Frekwencja dopisała.
Marcowe noce pachną już wiosną i budzącym się życiem, a wieczorny spacer skrajem lasu może okazać się bardziej pasjonujący niż myślimy. To najbardziej aktywny okres w roku dla większości naszych sów. Rozpoczynają swój okres godowy i pohukują tak, że włos jeży się na głowie, albo pióra oczywiście. Sowom z podniecenia, innym mieszkańcom lasów z przerażenia…
W czasie spotkania w Instytucie można się było dowiedzieć, dlaczego były ptakami Ateny i symbolem mądrości. Odkryć tajemnicę hipnotyzujących oczu, bezszelestnych lotów i odgłosów rodem z horroru. Nie brakowało też pytań o dietę tych nocnych łowców.
Zobacz też: Geoinformatyka w Pile
Dzięki współpracy z regionalnymi przyrodnikami, ornitologami i leśnikami uczestnicy spotkanie wspólnie odkrywali świat sów, słuchali o poszczególnych gatunkach i ich biologii, dowiadywali się jakie sowy można spotkać w dolinie Noteci oraz w pilskich lasach.
Współorganizatorami wydarzenia w Pile byli: Nadleśnictwo Zdrojowa Góra, Ogród Botaniczny UAM w Poznaniu, Fundacja „POLEM, LASEM…”, Nadnoteckie Koło PTOP "Salamandra", Fundacja Dziupla Inicjatyw Przyrodniczych, oraz Polskie Towarzystwo Leśne - Oddział Nadnotecki - Koło przy Nadnoteckim Instytucie UAM w Pile.
Fotografie, Nadnotecki Instytut UAM