III Kongres Nauczycieli Fizyki (3KNF) rozpocznie się na Wydziale Fizyki już jutro i potrwa do soboty. W trakcie kongresu około 140 nauczycieli najbardziej deficytowego przedmiotu fizyki w szkołach podstawowych i średnich będzie rozwijało umiejętności dydaktyczne i merytoryczne...
Do 31 sierpnia trwa rekrutacja do II edycji programu PoMost. Osoby biorące udział w programie będą mogły zrealizować wybrany przez siebie przedmiot na jednej z poznańskich uczelni partnerskich.
Z Poznania przez Berlin, Amsterdam i Limę do Santa Cruz de la Sierra – półtorej doby trwała podróż do „raju”. Chór Kameralny UAM pod dyrekcją prof. Krzysztofa Szydzisza spędził w nim dwa tygodnie, reprezentując naszą uczelnię na festiwalach odbywających się w Ameryce Południowej.
Najlepszy na rynku edukacyjnym podręcznik do historii „Europa. Nasza historia” jest już gotowy, a rozmawiamy o nim z prof. Violettą Julkowską, ekspertką w Radzie Ekspertów wspólnego polsko-niemieckiego podręcznika do historii, od 2020 roku współprzewodniczącą...
Prof. Mariusz Jaskólski z Wydziału Chemii UAM otrzymał najważniejszą europejską nagrodę krystalograficzną - Max Perutz Prize. Uroczystość odbyła się w trakcie 34th European Crystallographic Meeting we włoskiej Padwie.
Wybitnych naukowców z dziedziny chemii supramolekularnej oraz materiałów porowatych zgromadzi 17th International Seminar on Inclusion Compounds and Porous Materials. Wydarzenie z udziałem laureata Nagrody Nobla odbędzie się w dniach 2–6 września.
W dniach 8-14 września 2024 r. w Poznaniu odbędzie się 21st International Congress of Linguists (ICL 2024). Wydarzenie organizowane jest przez Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (gospodarz kongresu) oraz Permanent International Committee of Linguists (CIPL).
We wtorek 30 lipca przy Szpitalu Specjalistycznym im. Stanisława Staszica w Pile odbyło się uroczyste podpisanie aktu erekcyjnego i wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę nowego prosektorium w ramach realizacji programu uruchomienia kierunku lekarskiego przez Uniwersytet im. A
Wśród 35 laureatów znaleźli się również naukowczyni i naukowcy z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu – dr Hanna Maria Stachowiak-Dłużyńska, dr inż. Natalia Majewska, dr Joanna Tomczyk, dr Aleksander Jędrzej Domosławski i dr Nahir Vadra Garcia (na zdjęciu).
64 naukowczyń i naukowców zrealizuje badania wstępne, pilotażowe, kwerendy, staże naukowe, wyjazdy badawcze i konsultacyjne dzięki finansowaniu w konkursie MINIATURA 8. Wśród nich jest czwórka badaczy z UAM.
Blisko 30 tysięcy zapisów na studia na UAM odnotowano w Systemie Internetowej Rekrutacji. Za tydzień 19 lipca kandydaci dowiedzą się, czy dostali się na kierunki, na które aplikowali. Nie ma niespodzianek, jeśli chodzi o popularność kierunków. Nadal króluje psychologia.
Na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu odbyła się uroczystość wręczenia nagrody im. Marii Wawrykowej prof. Annie Wolff-Powęskiej. Jest to wyróżnienie przyznawane przez Polsko-Niemiecką Komisję Podręcznikową za szczególne osiągnięcia w ramach polsko-niemieckiego dialogu
Trwają przygotowania do uruchomienia kierunku lekarskiego w Nadnoteckim Instytucie UAM w Pile. Jednym z podstawowych wymogów uzyskania zgody na prowadzenie takiego kierunku jest posiadanie zaplecza dydaktycznego, w tym prosektorium, zgodnego ze standardem kształcenia.
5 lipca 2024 roku w Warszawie podpisano Memorandum of Understanding między Organizacją Narodów Zjednoczonych a Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
2 lipca w Warszawie przyjęto polsko-niemiecki plan działania, w którym Rządy Polski i Niemiec przywiązują szczególną wagę do wzajemnej współpracy akademickiej. Jako wzory do naśladowania zostały wymienione: Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytet Europejski
Dr Karolina Dziubata-Smykowska, dr Adrianna Woroch i mgr inż. Jakub Szewczyk w gronie dwunastu naukowców laureatów konkursu na stypendium Miasta Poznania dla młodych badaczy i badaczek.
Książka „Wiwat! Saga wielkopolska 1870-1920” prof. Marka Hendrykowskiego z Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej zdobyła nagrodę Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk w kategorii literatura popularnonaukowa i beletrystyka.
Rektorka UAM prof. Bogumiła Kaniewska doktorem honoris causa Uniwersytetu Górnej Alzacji w Miluzie. Rektorka UAM otrzymała to wyróżnienie za zaangażowanie w promocję idei uniwersytetu europejskiego i wartości europejskich. Pani profesor skomentowała to wydarzenie...
NAWA określiła delegację do Australii jako najodleglejszą z dotychczasowych. Przedstawiciele dwunastu polskich uczelni – w tym UAM – wspólnie promowali rodzime szkolnictwo wyższe i naukę przez trzy dni, po czym przedstawiciele sześciu z nich spędzili kolejny tydzień na...
Kalendarz imprez cyklicznych dla pracowników i studentów UAM odbywających się w obiektach sportowych UAM oraz imprez, na których społeczność akademicka może kibicować.
Julia Walczyk-Klimaszyk i Hanna Łyczbińska jadą na igrzyska olimpijskie do Paryża. Sam fakt, że florecistki z Poznania przeszły bardzo trudne kwalifikacje jest dużym osiągnięciem. Trzymamy kciuki za zawodniczki KU AZS UAM Poznań, które liczą się w walce o medale.
Konferencja RAZEM KU PRZYSZŁOŚCI odbędzie się 28 czerwca 2024 roku, podsumowując unikatową współpracę środowisk akademickich z Polski i Ukrainy, która zaistniała podczas Projektu Polsko-Ukraińskiego Razem.
"Człowiek w rzeczywistości AI: rozwój czy stagnacja" to temat kolejnego Areopagu Uniwersytetów z udziałem przedstawicieli UAM, UJ, UW i KUL. Tym razem gospodarzem spotkania była nasza uczelnia.
Julia Walczyk-Klimaszyk reprezentantka KU AZS UAM Poznań i studentka Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM w Poznaniu sięgnęła po brąz Mistrzostw Europy w Bazylei. To fantastyczny sukces naszej florecistki, która pokonała w drodze do finału wiele utytułowanych...
W dniach 18-20 czerwca 2024 r. w Centrum Wykładowym Politechniki Poznańskiej odbędzie się II Kongres Bibliotek Szkół Wyższych. Idea kongresu jako forum wymiany myśli i doświadczeń oraz integracji środowiska bibliotek uczelnianych zrodziła się przed kilku laty i znalazła wyraz w o
Na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu powstanie Fulbright Writer-in-Residence. Będzie to pierwsza w historii polskiego szkolnictwa wyższego rezydencja pisarska bezpośrednio afiliowana przy uczelni. 10 czerwca w Collegium Minus podpisano umowę między Uniwersytetem a Po
W środę 12 czerwca 2024 r. o godzinie 12.00 w Bibliotece Uniwersyteckiej w Poznaniu odbędzie się otwarcie Poznańskiego Przeglądu Książki Naukowej. Jest to wydarzenie organizowane od 1996 roku. Impreza ta wpisała się więc już na stałe w kalendarz wydarzeń edukacyjnych i kulturalny
Sukces Julii Walczyk-Klimaszyk w Szanghaju. Nasza zawodniczka – Julia Walczyk-Klimaszyk – reprezentantka KU AZS UAM Poznań, studentka Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM w Poznaniu świętuje dziś w Chinach! Zajęła drugie miejsce w Grand Prix Pucharu Świata.
14 maja 2024 roku Komisja Europejska podjęła decyzję o odnowieniu wyróżnienia HR Excellence in research dla Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza na kolejny 3-letni okres.
Marcin Świetlicki został laureatem Poznańskiej Nagrody Literackiej im. Adama Mickiewicza 2024. Nominacje do Nagrody-Stypendium im. Stanisława Barańczaka 2024 otrzymali: Piotr Sadzik, Aga Zano oraz Justyna Kulikowska.
Centralnym wydarzeniem drugiego dnia obchodów 105. rocznicy powstania Uniwersytetu Poznańskiego (7 maja) było uroczyste posiedzenie senatów uczelni, które wywodzą z niego swój rodowód. W czasie spotkania odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą pierwszemu Rektorowi UP, prof. Heli
Piękny odrestaurowany budynek starego koszarowca to od dzisiaj kolejna architektoniczna perełka na mapie Poznania. Collegium Rubrum Wydziału Prawa i Administracji UAM zostało otwarte!
„105 lat Uniwersytetu Poznańskiego: pamiętając o przeszłości, patrzymy w przyszłość” to nazwa poniedziałkowego seminarium otwierającego obchody jubileuszu poznańskiej uczelni.
Po godzinie trzynastej przewodniczący Komisji Wyborczej UAM, prof. Roman Budzinowski ogłosił wyniki wyborów na prorektorów w kadencji 2024-2028. Wszyscy kandydaci zdobyli wymaganą większość.
Wydział Nauk Geograficznych i Geologicznych oraz Oddział Poznański Polskiego Towarzystwa Geofizycznego zorganizowały w marcu obchody Światowego Dnia Wody oraz Światowego Dnia Meteorologii.
105 lat temu powstała Alma Mater dla pokoleń wybitnych naukowców, kształconych przez grono akademików z całej Europy. Dla profesorów i doktorów najlepszych uczelni, którzy odpowiedzieli na apel Heliodora Święcickiego, którzy nie bali się przyjechać do Poznania, by...
Za nami IV Forum Administracji, które w tym roku odbyło się pod hasłem „Dobrostan i Jakość”. Jak ocenili je uczestnicy? Odpowiedź znaleźliśmy w ankietach.
Z prof. Krzysztofem Szydziszem, dyrygentem Chóru Kameralnego UAM, o nowej edycji Universitas Cantat i wyjeździe na festiwale w Boliwii i Peru rozmawia Krzysztof Smura.
W dniach 15-18 kwietnia miało miejsce VI Assises franco-polonaises de droit, zorganizowane w ramach działalności Centrum Badań Zaawansowanych UAM (CBZ UAM). Spotkania z tego cyklu zainicjowane przez Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu odbywają się w Paryżu.
- Władze Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu muszą podjąć decyzję, w jakiej formie w miejscu zamkniętego akademika Jowita w centrum miasta odtworzyć dom studencki. Inwestycja ma kosztować ok. 100 mln zł. Dziś na stronach portalu Nauka w Polsce ukazał się artykuł ....
Miło nam ogłosić, że prof. Bogumiła Kaniewska została wybrana rektorem Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza na kadencję 2024–2028. Za reelekcją Pani Rektor głosowało 149 elektorów.
W Sali Lubrańskiego i na Wydziale Studiów Edukacyjnych odbyła się konferencja naukowa z okazji jubileuszu 55-lecia poznańskiej pedagogiki społecznej pt. ,,Pedagogika społeczna w służbie człowiekowi i wspólnocie’’.